eng
Pinterestfacebook
3D paper design - leporela, přání, dekorace
kontakt-kn.jpg

Ukázka z rozhovoru pro časopis Knižní novinky č. 20/2012. Celý rozhovor ke stažení v příloze PDF.

Z dětství pamatujeme dětská leporela a z nich vystupující obrázky, které se někdy i hýbaly. Ve světě jsou tyto knížky známé pod názvem „pop-up book“. Můžete čtenářům prozradit, zda se mohou do budoucna těšit na další obohacení našeho českého knižního trhu těmito tzv. 3D knihami pro děti?

V devadesátých letech jsem měla ojedinělou příležitost podílet se na leporelu O Luftbabě pro film Akumulátor 1. Mým vzorem byla leporela od pana Kubašty, která byla úžasným fenoménem pro celou moji generaci. Dnes už u nás podobná leporela netisknou a vycházet jen pro náš malý trh nemohou, byla by příliš drahá. Přichází sem podobná produkce ze zahraničí, která ještě více znesnadňuje takovou možnost. Mám hodně let ve skříni několik návrhů na leporela, která jsou trochu jiná a dala by se tisknout i v nižším nákladu. Říkala jsem tomu „nakladatelství ve skříni“. Snad teď přišla doba, kdy se skříň otevře a podaří se časem některé vydat. Jak ukázal nový světový trend paper art, papírové objekty nemusí být jen pro děti. Uvažuji proto i o prostorové knižní ilustraci pro dospělé. Zatím není tento způsob ilustrace rozšířený ani ve světě, a tak bychom se mohli přiblížit k prvenství doby pana Kubašty, který je mimochodem dnes ve světě asi známější než u nás.

webdesign © Hana Vyoralová - Leporello / webhosting poskytuje a publikační systém TOOLKIT pro stránky leporello.cz nastavil a provozuje - Econnect